Bezpieczeństwo w Internecie

 Rosnąca popularność Internetu oraz konieczność codziennego korzystania z komputera, a jednocześnie niedbałość producentów oprogramowania o bezpieczeństwo, narzuca konieczność dodatkowego zabezpieczenia przed atakami wirusów i trojanów. Dlatego zalecamy i zachęcamy do zainstalowania w swoim komputerze programu antywirusowego.

My polecamy bezpłatne i wielokrotnie nagradzane oprogramowanie antywirusowe AVAST. Szybki i bardzo skuteczny program o niewielkich wymaganiach sprzętowych - bez problemu działa na starych komputerach, dedykowany do wszystkich wersji systemu Windows. Plik instalacyjny najlepiej pobrać bezpośrednio ze strony www.avast.com.

 

WIRUS KOMPUTEROWY

Łacińskie "virus" oznacza truciznę. W dziedzinie informatyki oznacza program, który posiada zdolność samoczynnego powielania się i przenoszenia z jednego komputera na drugi bez wiedzy i poza kontrolą użytkownika. Twórcą tego terminu, funkcjonującego od 1986 r., jest Fred Cohen, który za badania nad tym zjawiskiem otrzymał doktorat w dziedzinie inżynierii elektrycznej.

Wirusy tworzone są przez anonimowych programistów, najczęściej w złych zamiarach. Stephen Hawking, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, określił je jako pierwszą formę życia stworzoną przez człowieka. Najwcześniejszy przypadek ukarania autora wirusa miał miejsce w 1995 r. - został on skazany na 18 miesięcy więzienia.

 

KOŃ TROJAŃSKI

Koń trojański to ukryty w programie kod, który sprawia, że program ten po uruchomieniu realizuje oprócz swoich funkcji także różne przykre dla użytkownika działania jak np. zawieszanie systemu operacyjnego, usuwanie plików bądź też wyświetlanie na ekranie różnych komunikatów.

Pojęcie pochodzi z mitologii greckiej i symbolizuje działanie poprzez podstęp - jakim było zdobycie Troi. Achajowie opanowali miasto zostawiając pod jego murami drewnianego konia, którego nic nie podejrzewający Trojańczycy zabrali do grodu jako łup wojenny; tymczasem ukryci wewnątrz konia achajscy wojownicy nocą otworzyli bramy Troi i wpuścili swoje wojska.

Trojany, w przeciwieństwie do wirusów, nie powielają się samodzielnie - "złapać" trojana można jedynie poprzez zainstalowanie na dysku komputera programu będącego nosicielem.

 

WIRUSY DYSKOWE

Wirusy dyskowe wykorzystują fakt, że każdy dysk i dyskietka w systemie DOS mają na początku niewielki program ładujący. W przypadku dyskietki systemowej służy on do załadowania systemu, na dyskietce z danymi informuje on, że nie ma tam systemu. Wirusy dyskowe przenoszą program ładujący w inne miejsce a na jego miejscu zapisują swój własny kod.

 

WIRUSY PLIKOWE

Wirusy plikowe najczęściej doklejają się do innych programów. Możliwe są dwa warianty ich działania:

 • wirus rozpoczyna działalność natychmiast po uruchomieniu programu-nosiciela i usiłuje sobie znaleźć kolejną ofiarę.
 • wirus zachowuje się bardziej agresywnie kopiując swój kod do pamięci i instalując się rezydentnie w systemie; dzięki temu zapewnia sobie uaktywnienie, ilekroć użytkownik odwoła się do systemu operacyjnego.

 

OBJAWY ZARAŻENIA

Najczęstszymi objawami infekcji wirusem są:

 • powiększenie rozmiarów plików
 • zmniejszenie wolnego obszaru na dysku i pamięci operacyjnej
 • zwolnienie szybkości pracy komputera,
 • różnego rodzaju efekty uboczne: rysunki, melodyjki itp.,
 • nieprawidłowości w pracy systemu takie jak: znikające i pojawiające się pliki, nietypowe komunikaty o błędach, zawieszanie się komputera,
 • wzmożona aktywność operacji dyskowych.

 

CO WIRUS MOŻE ZROBIĆ ?

Działalność wirusa może mieć różne skutki, zależnie od jego typu i przeznaczenia. Najbardziej "nieszkodliwe" są wirusy wypisujące na ekranie niegroźny komunikat czy wykorzystujące system tylko i wyłącznie do rozmnażania się. Znacznie gorsze skutki to uszkodzenie pojedynczych plików, zniszczenie całego dysku twardego, a nawet uszkodzenie komponentów komputera takich jak płyta główna czy karty rozszerzeń(!).

Za bardzo szkodliwe powszechnie uchodzą wirusy napisane przez niedoświadczonych programistów. Ich wirusy, z założenia mające być "nieszkodliwe", mogą wyrządzić wiele szkód spowodowanych błędami w kodzie źródłowym.

 

JAK NIE ZŁAPAĆ WIRUSA ?

ABC użytkownika:

 • nie kradnij oprogramowania: kradzione nie tuczy a może zarazić,
 • zaopatrz się w aktualny pakiet antywirusowy,
 • każdą obcą dyskietkę sprawdź programem antywirusowym,
 • PC to komputer osobisty, ogranicz możliwość korzystania z Twojego sprzętu nawet przez osoby najbardziej godne zaufania,
 • uruchamiaj codziennie program antywirusowy, kilka minut jego pracy pozwoli Ci ocalić tygodnie wysiłku,
 • wykonuj zapasowe kopie programów i danych,
 • nie spiesz się z kasowaniem starych wersji: mogą się okazać jedynymi zdrowymi i nie zniszczonymi,
 • posiadaj zabezpieczoną przed zapisem dyskietkę z systemem operacyjnym i programem antywirusowym,
 • zabezpieczaj przed zapisem dyskietki, których nie będziesz zapisywać,
 • nie używaj programów niewiadomego pochodzenia,
 • zwracaj uwagę na nienormalne i nietypowe zachowanie komputera.

 

Projekt i wykonanie: H15
Szerokopasmowy Internet THERIDION - Iłża i okolice